Vážení rodiče,
v naší MŠ se STÁLE vyskytuje VEŠ DĚTSKÁ. Prosíme vás o spolupráci – každý den dětem prohlížejte vlasy, při výskytu vši vlasy důkladně ošetřete, výskyt nahlaste v MŠ (je anonymní). Máte právo i na ošetřovné. Pročtěte si důkladně (info v MŠ na dveřích a na webu MŠ), co vše musíte při výskytu vší UDĚLAT!
Děkujeme za spolupráci.
V případě, že vešky u svého dítěte objevíte. je třeba neprodleně informovat školu. Jen tak se nám společně podaří vešky zlikvidovat.
Veš je parazit, který přežívá ve vlasech. Přenáší se kontaktem s osobou, která je vší napadena nebo předměty, které byly v kontaktu s osobou, která má vši (povlečením, oblečením, aj.). Vši se chytají do čistých vlasů, a protože nepřežijí mimo hlavu déle jak 24 h, nesouvisí se zanedbáním hygieny! Lze je chytit prakticky odkudkoliv. Rizikovou skupinou jsou především děti. Rizikovými místy jsou školky, školy, letní tábory, školy v přírodě anebo plyšové sedačky na veřejných místech (divadla, kina, hromadná doprava atd.).
Co je nutné sledovat?
- svědění hlavy zejména v oblasti zátylku, kolem uší a v ofince
- červené štípance na krku (zejména u dětí s delšími vlásky)
- neklid a únavu
- rozškrábaná hlava a strupy v kštici
- při kontrole vlásků zjistíme tmavého parazita, který má od 2 do 4 milimetrů a výskyt hnid. Hnidy jsou vajíčka vší, která ulpívají na vlasu až u pokožky hlavy.
Aby se vši nešířily dál a vy se jich úspěšně zbavili, je třeba provést určitá opatření.
Odvšivení pomocí speciálního hřebínku: Kouzelný všiváček!
S tímhle hřebenem na vši se nechtěných parazitů zbavíte hned na první pokus a často bez chemie (šamponů a přípravků na vši).
- Na mokré (navhlčené) vlasy naneste jakýkoli běžný kondicionér, klidně i 100% přírodní. Vši obalí a zadusí stejně jako silikonové šampony, možná i rychleji, protože nestéká.
- Vlasy rozčešte obyčejným hřebenem a pak poctivě po jednotlivých pramenech směrem od kořínků ke konečkům vlasů celou hlavu vyčešte všiváčkem. Průběžně „úlovek“ otírejte do papírové utěrky.
Pozor, kondicionér před vyčesáním z vlasů neoplachujte, hlavu umyjete nebo jen spláchnete až po odvšivení. V nouzi můžete na likvidaci vší použít i olej (stolní, kokosový, olivový atp.), ale spíš jen u kratších vlasů, protože hustý hřeben všiváček pak o něco hůř klouže a odstranění vší a hnid může zbytečně tahat.
S všiváčkem zvládnete nejen akutní odvšivení, ale také prevenci a kontrolu vlasů. Stačí vlasy párkrát v týdnu krátce pročísnout, nejlépe mokré po koupání v oblasti za ušima a na zátylku, kam vši vajíčka kladou nejčastěji. Když něco najdete, jen přidáte kondicionér a hned se vší zbavíte. Je to účinné, rychlé, šetrné.
Klasicky doporučované postupy k odvšivení
- Zhodnotíme situaci. Pokud má postižená osoba hodně podrážděnou pokožku (zarudlé boláky, infekce), navštívíme co nejrychleji kožního lékaře. Pokud ne, poradíme si s odvšivením sami, nejlépe pomocí Kouzelného všiváčku, který je účinnější než VOLNĚ prodejné přípravky proti vším z lékárny (Paranit, Capissan, Liquido, Hedrin, Barny’s Effective…).
- Pokud jste se rozhodli pro volně prodejné přípravky proti vším, používejte je vždy dle pokynů výrobce. U přípravku by měl být přibalen i velmi hustý hřebínek, který lze případně zakoupit v lékárně i samostatně.
- Po použití přípravku dle návodu, následuje prohlédnutí hlavy a vyčesávání. Vyčesávat musíme VŽDY. Ve vlasech totiž zůstávají hnidy (vajíčka vší), živé, či mrtvé, které je nutno odstranit mechanicky.
- Na vyčesávání, je lepší mít vlasy navlhčené, vši se v nich nemohou hřebenu vyhýbat.
- Pokud hnidy neodstraníme, vajíčka se vylíhnou a za týden řešíme problém znovu.
- Někteří výrobci na jejich přípravcích uvádějí, že jejich přípravky zabíjejí i hnidy. Uvědomme si, že kdyby byli výrobci tak dokonalí, nikdo by vši dnes již neměl.
- Vyčesáváme pravidelně, každý den po dobu tří týdnů, kontrolujeme vlasy všem členům rodiny, v případě zjištění vší, proceduru opakujeme.
Nutnost praní a velkého úklidu domácnosti kvůli likvidaci vší je velmi rozšířený mýtus. Ale takhle to nefunguje. Veš je sice potvora, ale pokud není ve vlasech, je velmi zranitelná. Za dvě až čtyři hodiny mimo hlavu je dehydratovaná, podchlazená, neleze, nesaje… Zkrátka je úplně KO, zpátky do vlasů nevleze, stačí užívané něco na 24 hodin „odstavit“ a nepoužívat.
Důležitá fakta o vších
- Vši neskáčou. Ne, vši neumí skákat, ani létat. Umí pouze přelézat. Skákat umí například blecha. Létající je například mol šatní anebo potravinový.
- Vši nejsou důkazem špatné hygieny. Ne, vši se dokonce více často chytají do čistých vlasů. Jsou tam pro ně mnohem lepší podmínky.
- Vši JSOU nakažlivé. Ano, vši jsou nakažlivé vždy. Stačí tzv. dát hlavy dohromady. Mohou do vlasů ale přelézt i z jakékoliv plochy, jako jsou plyšové sedačky či polštáře. Rizikové je například používání cizích hřebenů, sponek a gumiček či půjčování čepic.
- Vši jdou na obarvenou hlavu a obarvení je nezničí. Ne, barva na vlasy pro vši nepředstavuje žádné nebezpečí. Dokonce je nezničí ani čerstvé obarvení vlasů.
- Když mám vši, NEMUSÍM se ostříhat dohola. Tuto kapitolu má lidstvo díky bohu za sebou. Traumatizující zážitky dívek jsou pryč. V lékárně lze zakoupit velmi účinné přípravky, které vši vyhubí. Jestliže každý den pravidelně vyčesáváme, dodržíme pokyny v návodu, odvšivení po stanovené době opakujeme a zajistíme vyčištění okolí, žádné stříhání není nutné. Je však pravdou, že například u některých chlapců, kterým stříhání nevadí, je dobrou prevencí a především ušetřením času. Je ale nutné poznamenat, že ostříhání dohola člověka traumatizuje a jeho dočasné vyčlenění z kolektivu se prohlubuje. Stříhání dohola tak absolutně není doporučováno, jestliže není zavšivení opravdu kritické.
- Když mám vši NEMŮŽU o tom mlčet a vrátit se do kolektivu. Protože se za vši většina lidí stydí, ráda o nich pomlčí. Jednou věcí je, že dokud se vší nezbavíte, nesmíte chodit do kolektivu a nemoc rozšiřovat. Její rozšiřování mezi ostatní členy totiž nikdy nemůžete mít pod kontrolou. Druhou věcí je, že v rámci prevence vaší recidivy či opakované recidivy v kolektivu by se měli zkontrolovat všichni, kteří v předešlých dvou měsících s nakaženým přišli do kontaktu a případně se odvšivit. Proto je důležité vši nahlásit například ve škole, školce atp. Není za co se stydět. Vši jste pravděpodobně někde chytili a nejsou příznakem zanedbané hygieny.
- Když mám vši, NEMUSÍM k doktorovi. Ne, k doktorovi chodit nemusíte. Stačí zajít do lékárny pro přípravek proti vším a zakoupit vhodný hřebínek všiváček. K lékaři je nutné jít jen pokud v této souvislosti proběhne vážná alergická reakce, zvýší se teplota atp.
- Vši NEZABÍJÍ tea tree olej. Ne, vši tento olej nezabíjí. Pravdou ale je, že zmírňuje svědění a desinfikuje. Vši ho nemají rády a tak je do jisté míry může odpuzovat. Proto je roztok z tea tree oleje vhodný jako prevence, či doplněk při léčbě.
Přípravky na odstranění vší
- Nejšetrnější, nejbezpečnější a nejrychlejší je Kouzelný všiváček.
- Cena přípravků z lékárny se pohybuje okolo 200-400 Kč.Součástí balení mohou být hřebínky všiváčky (husté hřebeny), a čepičky. Díky tomu, že vši se stávají rezistentní vůči chemickým insekticidům, mohou být některé chemické přípravky na vši neúčinné.
- Alternativou chemických přípravků jsou přípravky na bázi Dimetikonu; silikonového oleje, který vši zadusí, nemohou proti němu tak mít rezistenci. Tyto přípravky navíc nejsou toxické. Na každého působí přípravky jinak, je proto třeba přípravek vyměnit, pokud nezapůsobil.
- Orthosan na psy a kočky a petrolej nepoužívejte. Ani jedna z těchto látek není určena k likvidaci vší. Mohou způsobit ošklivé alergické reakce. Vyhněte se aplikaci těchto přípravků především dětem!