Poprvé ve školce

Co by děti měly zvládnout

Vaše dítě určitě nezvládne všechny následující činnosti před nástupem do školky. Čím víc toho ale bude umět, tím to pro něj bude jednodušší a méně stresující.

Pro děti je nástup do MŠ velkým krokem do neznáma, poznávají nové kamarády, nové dospělé – paní učitelky, zaměstnance MŠ, seznamují se s novým neznámým prostředím.

A to vše samo, bez podpory rodičů. A i když se paní učitelka snaží zajistit individuální péči a pozornost všem dětem, při vysokém počtu dětí ve třídě, to není zcela možné.

A do toho přichází stresové situace – neumím se napít z hrníčku, bojím se jít na záchod, protože to neumím…

Co by mělo Vaše dítě umět před nástupem do MŠ:

✵ vydržet bez maminky či tatínka v cizím prostředí

– postupně trénujte v rodině, později i mezi méně známými lidmi

✵ obléknout se a svléknout, obout a zout

– alespoň částečně (paní učitelky a starší děti určitě pomohou)

✵ poznat svoji značku, kterou je označeno místo pro uložení jeho věcí, ručníčku v umývárně, postýlky v ložnici

✵ poznat si svoje oblečení a obuv

– paní učitelka si nemůže zapamatovat oblečení všech dětí ve třídě

✵ samostatně jíst lžičkou – nechejte dítě jíst samostatně

✵ pít z hrníčku, skleničky – pitný režim mají děti k dispozici v MŠ po celý den

✵ umývat si ruce mýdlem, utírat se do ručníku

✵ samostatně používat WC, stáhnout si tepláčky a spodní prádlo a zase si ho obléct

✵ vysmrkat se – mějte na určeném místě papírové kapesníčky, aby se dítě naučilo samostatně smrkat a nečekalo, až mu někdo utře nos

✵ bezpečně chodit po schodech

– nenoste dítě v náručí, naučte je pod dozorem správnou chůzi po schodech, především dolů

✵ uklidit si po sobě hračky

– všechny děti si v MŠ musí vytažené hračky uklízet – pravidlo MŠ

✵ chodit na procházku – odložte kočárek a nejezděte všude autem

✵ znát zásady společenského chování

– umět pozdravit, rozloučit se, požádat, poděkovat, dokázat si říct o pomoc, když ji potřebuje

Vzájemné předávání dítěte mezi paní učitelkou a zákonným zástupcem musí vždy probíhat osobně.Pozdrav s dětmi při příchodu a odchodu ze třídy – OČNÍ KONTAKT – děti se lépe naučí zdravit a zároveň máme s dítětem osobní kontakt.

Co s sebou do MŠ

• přezůvky, které si dítě samo nazuje, vyzuje (ne pantofle – bezpečnostní důvody ani papuče na zavazování!!!)
  • pohodlné oblečení do třídy, které se může umazat
  • pyžamo
  • náhradní spodní prádlo, tepláky, tričko a ponožky (u malých dětí min. 2 ks od všeho) – do připravené látkové tašky
  • papírové kapesníčky