Skip to main content

Skutečně zdravá škola

Desatero školní kuchyně

Doporučení Skutečně zdravé školy pro přípravu pokrmů ve školních jídelnách.

1

Používáme jen základní suroviny

Pokrmy připravujeme ze základních surovin, jako jsou: čerstvá zelenina a ovoce, brambory, luštěniny, rýže, těstoviny a další obiloviny (přednostně celozrnné), maso, ryby, neochucené mléčné výrobky, vejce, koření atd.
2

Upřednostňujeme lokální a sezónní potraviny

Suroviny k přípravě pokrmů nakupujeme od místních výrobců a dodavatelů – podporujeme regionální trh. Využíváme přednostně zeleninu a ovoce, které dozrává v daném ročním období.

Naši dodavatelé potravin: Ledeko Letovice a pekárny Blansko (pečivo), řeznictví Vrbas Olešnice (maso), brambory z farmy Brno (brambory, cibule, kořenová zelenina), Svitavy Movos Invest (čerstvé ovoce a zeleninu). Ryby, mraženou zeleninu a ovoce, luštěniny atd. nám dodávají velkoobchody z Brna. Protože některé potraviny vzhledem k velikosti školky se nevyplatí nakupovat ve velkých objemech, nakupujeme proto i v maloobchodní síti a obchodech se zdravou výživou v Letovicích.

3

Minimalizujeme používání polotovarů a instantních potravin

K přípravě jídel nepoužíváme hotové či instantní výrobky, uzeniny, minimalizujeme používání konzervy (s výjimkou rybiček např. k přípravě pomazánek. Kompoty používáme jen výjimečně a i to jen tam kde to vyžaduje technologie přípravy pokrmu. Sterilovanou zeleninu používáme také jen některé druhy a to většinou pro přípravu pokrmu a ne na salát.(okurky, zelí) výjimku tvoří červená řepa, která je sterilovaná jako salát zařazována. Z mražené zeleniny využíváme druhy celoročně nedostupné (hrášek, fazolky, brokolice).
4

Omezujeme konzumaci bílé pšeničné mouky

Na přípravu moučných jídel a příloh používáme celozrnnou mouku v kombinaci s bílou, zařazujeme i nepšeničné druhy (jáhlová, cizrnová, špaldová…). Zbytečně nenastavujeme a nezahušťujeme jídla moukou. Jako vhodné alternativy pro zahuštění používáme luštěninové mouky, hrašku a do polévek různé vločky (špaldové, kukuřičné ,pohankové….).
5

Minimalizujeme množství soli

Jídla dochucujeme čerstvými a sušenými bylinkami, nepoužíváme hotová dochucovadla. Přípravky s glutamátem jsou z přípravy jídel zcela vyloučeny.
6

Snižujeme spotřebu cukru

Sladká jídla zařazujeme maximálně 2x měsíčně, pokrmy nedoslazujeme (omáčky atd.). Nepoužíváme umělá sladidla ani výrobky, které je obsahují. Nekupujeme slazené mléčné dezerty, sladké pečivo ani jiné sladkosti. Celodenně na pitný režim podáváme pitnou vodu čistou, nebo s kouskem citronu, pomeranče, nebo jiného ovoce. V sezoně přidáváme i snítku bylinek z vlastní zahrádky (máta, meduňka). Nápoje k obědu pravidelně střídáme. Džusy vyrábíme z nedoslazovaných ovocných koncentrátů a mošty ovocné nebo jablečno – zeleninové. Nedoslazujeme. Maximálně 2 x v týdnu mají děti k obědu i vodu s malým množstvím sirupu. Čaje podávané ke svačinkám doslazujeme jen slabě a pouze některé druhy, které nemají tolik přirozené sladkosti. Místo cukru k přislazení hlavně bylinných čajů používáme i med.
7

Používáme kvalitní tuky

K přípravě pokrmů používáme rostlinné nerafinované oleje, máslo a sádlo. Nepoužíváme potraviny obsahující částečně ztužené tuky.
8

Hlavní jídlo podáváme s dostatkem zeleniny

Oběd tvoří polévka, hlavní jídlo a nápoj. Ovoce a zeleninu podáváme dětem dle aktuálního jídelního lístku s možností přídavku. Ke svačinám dostávají čerstvé ovoce nebo zeleninu. K obědu bývá zelenina součástí jídla a jako obloha nebo salát.
9

Dbáme na vyváženost mezi masitými a nemasitými pokrmy

Při nabídce jednoho jídla se k hlavnímu chodu střídají masitá a bezmasá jídla. Polévky jsou zeleninové nebo se zeleninou, luštěninové a s různými zavářkami.
10

Respektujeme potřeby dítěte a čas k jídlu

Každé dítě dostává porci s respektem k jeho skutečným potřebám a chutím. U zdravých prospívajících dětí jsou respektovány dietní zásady vyjádřené rodiči. Jídelna podle svých možností nabízí dietní stravování nebo alespoň uskladnění a přihřátí domácího oběda. Vedení školy plánuje dostatek času na jídlo, zajišťuje klidnou atmosféru v jídelně.

Motivací pro malé strávníky je také obrázkový jídelníček přímo v jídelně a ve třídě Sluníček.